From Technologie budowlane

W tym dziale omawiam przeróżne technologie i materiały budowlane, które można i warto wykorzystywać przy budowie własnego domu. Część z nich pomaga obniżać koszty eksploatacji, część przyczynia się do zwiększenia komfortu, niektóre zaś warto mieć na uwadze z innych względów (bo na przykład są przyjazne dla środowiska).

Ocieplenie nakrokwiowe

Czy wiesz, że jest metoda ocieplenia dachu skośnego, która pozwala zaprezentować we wnętrzach piękne elementy więźby dachowej? I wcale nie sprawia, że dom robi się przez to zimny?

No to teraz, po przeczytaniu tego tekstu, już będziesz wiedzieć. 🙂

Chodzi bowiem o tak zwane ocieplenie nakrokwiowe. Tradycyjnie, warstwę izolacji (najczęściej wełnę mineralną) układa się pomiędzy krokwiami, a później zasłania od spodu folią paroszczelną. Czasem, jeśli chcemy mieć grubszą warstwę ocieplenia, dajemy wyższe krokwie, by zmieściło się więcej wełny (droższe), lub układamy drugą warstwę wełny wraz z pomocniczym rusztem. Czytaj resztę wpisu

Dom z drukarki 3D

Ostatnio pisałem o budynku pasywnym z dużych, prefabrykowanych elementów. Dziś będzie o czymś jeszcze ciekawszym — wykorzystaniu druku trójwymiarowego do wzniesienia budynku, a dokładniej — do wykonania prefabrykowanych elementów.

Mianowicie, jak donosi 3ders.org w dwóch artykułach, pewna chińska firma z Szanghaju (Shanghai WinSun Decoration Design Engineering Co) twierdzi, że w ciągu 1 dnia była w stanie wyprodukować 10 tanich budynków z betonu. Jako kruszywo wykorzystano m.in. odpady budowlane i przemysłowe. Beton za pomocą dużej drukarki 3D układany jest w kolejnych warstwach, z których powstają duże elementy do montażu na placu budowy. Czytaj resztę wpisu

Prefabrykowany dom pasywny

Trafiłem ostatnio na Wykopie na fajny film pokazujący w mocno przyspieszonym tempie budowę domu pasywnego z prefabrykatów.

W Polsce domy prefabrykowane nie są zbyt popularne, a mam wrażenie, że mogłoby to się zmienić. Wprawdzie nam prefabrykaty kojarzą się głównie z blokami z wielkiej płyty (zimnymi, niezbyt atrakcyjnymi wizualnie, a przede wszystkim tandetnymi), to jednak na zachodzie są doceniane ze względu na niezaprzeczalne zalety.

Poniższy film przedstawia, jak w ciągu 4 dni wzniesiono dom pasywny z dużych elementów.

Pop-Up House: the affordable passive house from Multipod-Studio on Vimeo.

Podłoga ma ramę z dwuteowników z elementów klejonych z wielu warstw drewna. Na tej ramie ułożono duże bloczki polistyrenu ekspandowanego (styropianu) o grubości 30 cm i współczynniku przenikania ciepła 0,11 W/m²K. Bloczki przekładane były elementami drewnianymi (znów sklejka), przenoszącymi obciążenia.

Z podobnych elementów wykonane zostały ściany budynku oraz strop. Szczególnie ciekawie wyglądało pojedyncze nadproże nad dużymi oknami.

Jak widać, wzniesienie budynku do stanu surowego zamkniętego trwa 4 dni. W zdecydowanej większości nie wymaga ciężkiego sprzętu, bo choć elementy są duże, to ze względu na bardzo niewielką gęstość — może je swobodnie przenosić jedna osoba. Tylko okna montowane były z użyciem żurawia.

Z punktu widzenia ochrony środowiska istotne jest nie tylko to, że dom jest energooszczędny, ale też niewielka ilość opadów powstających na miejscu budowy podczas pracy. Nie ma tu cięcia płyt styropianowych, bo elementy wykonywane w fabryce mogą być praktycznie bez odpadu.

Folia paroizolacyjna i paroprzepuszczalna w budowie dachu

Większość budowanych dzisiaj domów ze skośnymi dachami posiada w konstrukcji dachu dwie warstwy folii – paroizolacyjną (paroszczelną) i paroprzepuszczalną. Różnią się one od siebie mocno funkcją, bo jedna ma chronić przed parą wodną a druga ma parę wodną przepuszczać.

Skąd ten pomysł i dlaczego tak się robi?

Najpopularniejszym materiałem izolacyjnym, którym wykonuje się izolacje cieplne dachów, jest wełna mineralna. Umieszcza się ją między krokwiami a jeśli jest taka potrzeba, to drugą warstwę umieszcza się między deskami zamontowanymi prostopadle do krokwi. Tę warstwę osłania się od wewnątrz płytami kartonowo-gipsowymi albo drewnopochodnymi (najczęściej OSB). Czytaj resztę wpisu

Materiały izolacyjne

Zdecydowana większość ścian, stropów i dachów w budowanych dziś budynkach, musi zostać ocieplona. Wymurowanie ściany jednowarstwowej o dostatecznych parametrach izolacyjnych, jest bardzo trudne. Z tego względu większość budowanych dziś ścian to ściany dwuwarstwowe — warstwę nośną okłada się z zewnątrz warstwą materiału izolacyjnego.

W przyszłości izolacje będą coraz grubsze, bo w życie wchodzą przepisy poprawiające wymogi dotyczące parametrów termoizolacyjnych ścian. Już nie wystarczy teraz mieć ściany zrobionej z byle czego, a być może przepisy wyeliminują z rynku (na co mam nadzieję) ściany jednowarstwowe.

Przed zakupem materiału z tej grupy warto byłoby się jednak zapoznać z ich cechami. Poszczególne materiały izolacyjne różnią się od siebie i to znacznie. Do wyboru mamy między innymi: Czytaj resztę wpisu