From Projekty, rozwiązania, sztuczki

W kategorii tej znajdziesz artykuły omawiające projekty i projektowanie domów, rozwiązania techniczne wykorzystywane przy ich budowie, oraz sztuczki ułatwiające budowę domu, albo obniżające jej koszty.

Styropianowe ściany i styropianowe kubki

W dzisiejszym artykule pochylimy się nad styropianem, z punktu widzenia wykorzystania go do ochrony przed ucieczką ciepła. Bezpośrednią inspiracją do napisania tego tekstu był komentarz pana Kamila, pozostawiony pod artykułem o prefabrykowanym domu pasywnym:

czy może mnie ktoś oświecić ? ten styropian ma aż 30 cm grubości, to jest w moim odczuciu bardzo dużo. Czy faktycznie trzeba aż tyle styropianu aby ocieplić dom ? Pytam, gdyż nie rozumiem. Jak kupuje herbatę z automatu dostaję ją w styropianowym kubku (fakt, ze sprawsowanym i może z jakimiś dodatkami – często jest otoczony kartonikiem), temperatura herbaty gdzieś blisko 100 stopni C. a mimo to herbata mnie nie parzy i zasadniczo mogę taki kubek trzymać do momentu wystygnięcia herbaty – co nastąpi w sposób nieunikniony. Pytanie, dlaczego herbata mnie nie parzy ? Chodzi o czas, mimo wszystko krótki?, kartonik czy jest coś jeszcze.?

Uznałem, że warto będzie odpowiedzieć w formie osobnego materiału. Czytaj resztę wpisu

Chłodzące dom rozwiązania architektoniczne

Zaczyna się lato, sezon wysokich temperatur. Będziemy znów zmuszeni do zużywania energii elektrycznej do zasilania klimatyzatorów. Albo do wietrzenia domu w poszukiwaniu przyjemnego chłodu.

Nie da się ukryć, że budując źle zaprojektowany dom jednorodzinny sami zmuszamy się do korzystania z klimatyzacji. Jestem gorącym zwolennikiem projektowania domów tak, by pozyskiwały jak najwięcej energii słonecznej — ale tylko w zimnym półroczu. Latem jednak zależy nam na tym, by do wnętrz docierało jak najmniej słońca. Ale jak to zrobić? Czytaj resztę wpisu

Ocieplanie ścian

Dzisiejsze budynki olbrzymią część ciepłą tracą przez ściany. Nie będę tu rzucać procentami, zgadując, czy jest to liczba bliższa 20%, czy 40%, bo zależy to od całej konstrukcji domu. Można to jednak nawet na etapie dość łatwo policzyć, łącznie z rocznym kosztem ciepła uciekającego właśnie przez ściany.

A ja się nadziwić nie mogę, że ludzie nie zamierzają domów ocieplać bardziej, niż tego wymagają przepisy. Czytaj resztę wpisu

Ocieplanie domu – podstawy

Idzie zima, zimą musi być zimno, więc pora przyjrzeć się tematowi: co zrobić, by w domu było cieplej. Czyli: ocieplanie domu. Oczywiście nawet w domu nieocieplonym może być ciepło, ale będzie to wymagać spalenia ogromnych ilości węgla, drewna, czy gazu ziemnego.

W potocznym rozumieniu pojęcia, ocieplanie domu oznacza najczęściej doklejanie do ścian styropianu. Jest to jeden z najważniejszych etapów budowy prawie każdego nowego domu jednorodzinnego. Możliwe jest wykonanie dostatecznie ciepłej ściany w technologii jednowarstwowej, ale na polskim rynku nie robi się tego za często ze względu na różne problemy (o których będzie przy innej okazji).

Oczywiście, aby budynek można było uznać za ocieplony, należy zaizolować nie tylko ściany, ale także strop lub dach, ściany fundamentowe, oraz podłogę na gruncie. Czytaj resztę wpisu