From Organizacja budowy domu

Artykuły w tej kategorii opisują jak krok po kroku wygląda budowa domu, z uwzględnieniem etapu przygotowania budowy (projektowanie, uzyskiwanie pozwoleń i uzgodnień), finansowania jej (z wykorzystaniem kredytów lub bez niego), oraz samego prowadzenia prac budowlanych i nadzoru nad nimi.

Kiedy zacząć oszczędzać na mieszkanie/dom?

Jeśli masz 25 czy 30 lat i mieszkasz kątem u rodziców albo w wynajmowanym mieszkaniu, nie raz zastanawiasz się pewnie, czy to dobry moment na to, by zacząć oszczędzać na mieszkanie.

Wprawdzie uważam, że wynajem ma szereg zalet w stosunku do mieszkania we własnym domu czy mieszkaniu (np. możliwość łatwego zmiany miejsca zamieszkania), ale w ciągu kilku najbliższych lat warto rozglądać się po rynku nieruchomości. Ceny będą spadać, może uda się coś fajnego kupić albo zbudować własny dom?

Ale czy wiek 25 lub 30 lat to dobry moment, by zacząć oszczędzać na budowę domu czy zakup mieszkania? Czytaj resztę wpisu

Kredyt hipoteczny, czyli współczesne niewolnictwo

Na pierwszy rzut oka może się nam wydawać, że w cywilizowanym świecie niewolnictwo nie istnieje. Że nie ma sytuacji, w której ktoś musi pracować na kogoś innego przez całe swoje życie i nie może się od tej przymusowej pracy uwolnić. Tymczasem w tym samym cywilizowanym świecie niewolnikiem zostać jest bardzo łatwo. I nawet w Polsce setki tysięcy ludzi są niewolnikami, a co gorsza, są nimi na swoje własne życzenie!

Jeśli nie wierzysz, czytaj dalej ten wpis. Pokażę Ci w nim, jak na kilkadziesiąt lat zostać niewolnikiem banku. Wystarczy w tym celu zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania czy budowę domu…

African-American-Slaves-Picking-Cotton-Giclee-Print-C13253087
Kiedyś czarni niewolnicy zbierali bawełnę dla swoich białych panów. Dziś biali niewolnicy (kredytobiorcy) wykonują najróżniejsze prace dla swoich białych panów (bankierów).

1. Odpuść sobie odkładanie pieniędzy

Wiadomo, że odkładanie pieniędzy jest złe. Nie warto tego robić. Przecież pieniądze leżące na koncie zostaną zeżarte przez inflację. Te zainwestowane w akcje bardzo łatwo można stracić. Dlatego zdecydowanie najlepiej jest nie zbierać pieniędzy na później. Czytaj resztę wpisu

„Mieszkania dla Młodych”, czyli pieniądze dla deweloperów (i banków)

A więc wszystko wskazuje na to, że ruszy kolejny program służący konserwacji wysokich cen nieruchomości na rynku kosztem podatników. Żałuję, bo jak poprzednio, jest to tylko dopłacanie do zysków bankom i deweloperom z budżetowych pieniędzy.

Prawa rynku są nieubłagane. Mieszkania warte są tyle, ile ludzie są skłonni zapłacić. A są skłonni zapłacić więcej, jeśli mogą wziąć tańszy kredyt, albo ktoś im do tego kredytu dołoży. Zresztą pisałem o tym już w tym miesiącu i nie chce mi się powtarzać. Czytaj resztę wpisu