Dom, czy mieszkanie? Nieśmiertelne pytanie…

Każdy kto myśli o kupnie własnego m4 staje przed dylematem co wybrać: dom czy mieszkanie w bloku. Każda z decyzji będzie miała dobre i złe strony. Oto zalety i wady każdej z możliwych opcji.

Jeśli ktoś ceni sobie, niezależność, wygodę i potrzebuje dużo przestrzeni życiowej to zdecydowanie powinien szukać oferty sprzedaży domu. Takie rozwiązanie pozwala właścicielom własnej posesji poczuć się naprawdę jak „u siebie”. Własny ogórek z własnego ogrodu, garaż no i ogrodzenie, którym można odgrodzić się od wścibskiego sąsiada, to tylko niektóre z najważniejszych zalet takiej inwestycji.

Jednak posiadanie własnej nieruchomości może mieć również słabe strony. Problemy mogą zacząć się już na etapie budowy. Jeśli ktoś jest wygodny może kupić gotowy dom od dewelopera, co jednak w polskich warunkach wcale nie gwarantuje, że będzie zbudowany poprawnie. Jeśli więc chcemy wiedzieć jak dom został zbudowany od początku do końca, musimy wziąć na siebie cały ciężar organizacji budowy. Wymaga to od inwestora nie lada poświęcenia i zaangażowania dość sporej ilości czasu. Budowa domu może potrwać od 3 miesięcy do 10 lat, oczywiście pod warunkiem, że mamy wystarczającą ilość gotówki i wszystko idzie zgodnie z planem.

Własny dom to oprócz poświęcenia czasu i energii podczas trwania inwestycji, również szereg dodatkowych obowiązków z jakich właściciel musi sobie zdawać sprawę przy podjęciu decyzji o rozpoczęciu budowy. Po pierwsze w domu samemu należy się o wszystko troszczyć. Przeważnie w każdej małej nieruchomości jest samodzielne ogrzewanie, podgrzewanie wody przy pomocy bojlera itp. Tym wszystkim musi zająć się właściciel domu. Jeśli ktoś często wyjeżdża i nie może na przykład zimą systematycznie ogrzewać pomieszczeń mieszkalnych powinien liczyć się z problemami takimi jak wilgoć bądź też zagrzybienia. Trzeba więc zainwestować w ogrzewanie bezobsługowe (gazowe, olejowe, elektryczne), albo poprosić kogoś znajomego by raz na dwa dni pojawił się w domu i rozpalił w kotle. Jako bonus warto dodać do obowiązków dbanie o trawnik i ogród, ponieważ w okolicy domu podobnie jak w jego wnętrzu nic samo się nie zrobi.

Jednocześnie musimy pamiętać, że budowa domu daje nam zazwyczaj znacznie więcej możliwości aranżacji przestrzeni, niż zakup mieszkania. Można dom zbudować w taki sposób, by koszty jego utrzymania były minimalne, na pewno niższe, niż w przypadku mieszkania w bloku! Co więcej, może się okazać, że budowa domu jest tańsza, niż kupno mieszkania!

Czy kupno mieszkania w popularnym bloku jest jakąś alternatywą dla niezależnego domu? Wszystko zależy od tego w jakim celu budujemy dom. Jeśli chcemy mieć 2 hektary wolnej przestrzeni to alternatywy w mieście oczywiście nie znajdziemy. Jeśli jednak chcemy wybudować dom tylko ze względu na dużą powierzchnię mieszkalną to warto rozważyć kupno mieszkania o pokaźnym metrażu, na przykład powyżej 100 m². Mamy wówczas to czego szukamy, czyli sporą przestrzeń mieszkalną i zero problemów z utrzymaniem nieruchomości. Prąd, woda, ogrzewanie — wszystko jest przeprowadzone centralnie, więc właściciel mieszkania nie musi się martwić o systematyczną konserwację urządzeń sanitarnych. Co najwyżej zadzwoni do administracji, gdy coś się zepsuje.

Dodatkowym atutem może się również okazać wspomniany już wcześniej mniej lub bardziej lubiany sąsiad. Jeśli wyjedziemy na wakacje to w bloku z pewnością szybciej sąsiedzi zauważą nieproszone osoby kręcące się w pobliżu naszych drzwi niż w przypadku domu wolnostojącego poza miastem. Jeśli już mowa o lokalizacji to nie można zapomnieć o kluczowej kwestii związanej z planowaniem budowy domu lub kupnem mieszkania. Chcąc się budować od razu należy liczyć się z dłuższymi i bardziej kosztownymi dojazdami do pracy. Wynika to z prostej przyczyny – domu nie wybudujemy w centrum miasta. Mieszkanie natomiast można jak najbardziej kupić blisko centrum co pozwoli zmniejszyć czas poświęcany na dojazdy do i z pracy.

Jak widać powodów za i przeciw budowie domu lub kupnie mieszkania jest bardzo wiele. Ostateczną decyzję należy jednak podjąć pod kątem tego co jest nam potrzebne i czego oczekujemy od naszego lokum. Okazuje się bowiem, że wiele marzeń o własny mieszkaniu można spełnić bez konieczności rozpoczynania kosztownej i czasochłonnej budowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *