From Eksploatacja budynków

Co zrobić z gałęziami i trawą z ogrodu?

Olaboga! Co to będzie! Mieszkańcy domów jednorodzinnych w Warszawie muszą sami zawozić skoszoną trawę i gałęzie do punktu zbiórki takich odpadów!

Mniej więcej takie jest przesłanie artykułu na warszawskich stronach Gazeta.pl. Tymczasem wywożenie skoszonej trawy i gałęzi to błąd.

No ale zastanówmy się przez chwilę, czy rzeczywiście takim problemem jest zamówienie w firmie wywożącej śmieci odbioru odpadów? Albo dogadanie się z kimś, kto je chętnie przyjmie za darmo? Sam zawoziłem na moją działkę kiedyś koszoną trawę i uważam, że odbywało się to tylko z korzyścią dla mnie… Czytaj resztę wpisu

Ile kosztuje utrzymanie domu?

Kiedy rozważamy kupno mieszkania, zwłaszcza na rynku wtórnym, możemy bardzo łatwo sprawdzić koszty jego eksploatacji. Wystarczy zajrzeć w dokument określający wysokość comiesięcznego czynszu i oszacować pozostałe wydatki, np. za energię elektryczną i gaz ziemny, który bywa w domach wykorzystywany do gotowania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

W przypadku domu jednorodzinnego jest to znacznie trudniejsze…

Zacznijmy od najważniejszego kosztu eksploatacji budynku, czyli ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Ten koszt będzie zależeć od wielu czynników, z których najważniejsze są dwa: standard izolacji (czyli — wielkość strat ciepła z budynku) oraz cena ciepła (uwzględniająca paliwo/nośnik energii i koszt jego wytworzenia).  Czytaj resztę wpisu