From Alternatywne budownictwo

W tej kategorii znajdziesz informacje o alternatywnych metodach na posiadanie własnego dachu nad głową. Czyli niekoniecznie budowie dużego, murowanego domu, na który musisz wziąć kredyt do końca życia.

Samowystarczalne energetycznie osiedle w Warszawie? Prawie…

Z pewnością znacie tę kampanię reklamową, której głównym hasłem było „prawie robi wielką różnicę”. Co ciekawe, kampania ta miała reklamować piwo, które wcale przez koneserów nie jest uważane za smaczne, czy jakoś szczególnie wyróżniające się, zwłaszcza w porównaniu do ofert innych, mniejszych browarów.

Dziś trafiłem na artykuł o osiedlu Eko Natolin, które ma być budowane w Warszawie, w pobliżu Lasu Kabackiego. Osiedle ma być w pełni samowystarczalne energetycznie. Czytaj resztę wpisu

Piękny domek na przyczepie

Domki na kółkach, czyli przeróżne odmiany i mutacje przyczep kempingowych i domków holenderskich, na zachodzie zyskują na popularności. Nic dziwnego, nie potrzeba zaciągać ogromnego kredytu hipotecznego, by w takim domku zamieszkać.

W USA bardzo popularne są też tzw. trailer parks, coś w rodzaju długoterminowego pola kempingowego dla przyczep i domków. Na takim polu można sobie postawić domek holenderski lub lepiej wyposażoną przyczepę i w zasadzie zamieszkać tam na stałe, nawet na kilkanaście lat. Czytaj resztę wpisu

Domek na przyczepie

Para Amerykanów, Chris i Melissa Tack, aby zmniejszyć koszty swojego życia (nie wynajmować mieszkania i nie brać kredytu) wymyśliła sobie zbudowanie małego domku. W zasadzie to bardzo małego. Tak małego, że udało się im go zbudować na dwuosiowej przyczepie o długości 7 metrów.

Efekt jest fajny, ale na kilka spraw chciałbym zwrócić uwagę.

Na początek kilkuminutowy film z YouTube, na którym dokładnie pokazano cały ten domek. Czytaj resztę wpisu

Mieszkać w autobusie?

Gazeta.pl na stronie głównej zachwyca się parą młodych przedsiębiorczych Brytyjczyków. Ci ludzie nie są w stanie kupić mieszkania czy domu na kredyt, więc postanowili zaadaptować do celów mieszkalnych… autobus.

Pomysł całkiem niezły. Ci ludzie przerobili piętrowy autobus na w pełni funkcjonalny dom, wyposażony w instalację wodną, toaletę, kuchenkę, sypialnię. Koszt przystosowania autobusu sięgnął prawie 60 000 PLN, plus koszt autobusu (chyba). Nie wiem jak z ogrzewaniem. Czytaj resztę wpisu